Ibnothai Forum
Zalety Spółki Jawnej - Wersja do druku

+- Ibnothai Forum (http://ibnothaimeen.com)
+-- Dział: Prawo w biznesie (http://ibnothaimeen.com/forumdisplay.php?fid=26)
+--- Dział: Firma bez osobowości prawnej (http://ibnothaimeen.com/forumdisplay.php?fid=34)
+--- Wątek: Zalety Spółki Jawnej (/showthread.php?tid=24)Zalety Spółki Jawnej - szefwszystkichszefow - 10-10-2016

Witam.


Rozważam przekształcenie mojej firmy w spółkę jawną. Czy ktoś z obecnych tutaj przedsiębiorców jest uczestnikiem tego typu spółki i mógłby napisać jakie są główne plusy, które wynikają z bytowania jako tego rodzaju spółka? Chodzi mi nawet nie o typowo prawne rozwiązania, ale o praktyczne zarządzanie tego typu spółką.


Z góry dziękuję za odpowiedzi.


RE: Zalety Spółki Jawnej - sklepzoologiczny - 10-10-2016

Przez jakiś czas byłem udziałowcem tego typu spółki. Moim zdaniem jest to dobre rozwiązanie dla osób z niewielkim wkładem początkowym. W ogóle założenie tego typu spółki jest jedną z najtańszych chyba obecnie opcji (chodzi mi o wpis do KRS i tym podobne rzeczy). Nie trzeba też korzystać z notariusza, by przystąpić do takiej spółki - wystarczy zwykła umowa na piśmie, co tez oczywiście pozwoli na trochę oszczędności.


W praktyce zarządzanie taka spółką jest dosyć łatwe - nie trzeba prowadzić pełnej księgowości, przepisy nie są też szczególnie skomplikowane jeśli chodzi o prowadzenie jej spraw. W ogóle działając w tego typu spółce masz możliwość wyboru czy chcesz skorzystać lub zrezygnować ze zwolnienia z VAT. Jest też możliwość wyboru ryczałtu od przychodu ewidencjowanego. Opodatkowani sa wspólnicy, anie sama spółka, co czyni tę spółkę lepsza pod tym względem od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ogólnie polecam tego typu spółkę, jeśli tylko masz kompetentnych wspólników.


Życzę powodzenia w kwestii formalności, choć jak pisałem, załatwianie ich nie jest wcale jakoś szczególnie uciążliwe.