Ibnothai Forum
Umowa o przekazanie praw autorskich do tłumaczeń - Wersja do druku

+- Ibnothai Forum (http://ibnothaimeen.com)
+-- Dział: Prawo w biznesie (http://ibnothaimeen.com/forumdisplay.php?fid=26)
+--- Dział: Prawo autorskie a prowadzenie biznesu (http://ibnothaimeen.com/forumdisplay.php?fid=40)
+--- Wątek: Umowa o przekazanie praw autorskich do tłumaczeń (/showthread.php?tid=77)Umowa o przekazanie praw autorskich do tłumaczeń - CzerneckiK - 10-28-2016

Witam serdecznie,

Z racji tego, że moja firma prowadzi kontakty biznesowe z zagranicą często korzystamy z usług tłumacza. Ostatnio pojawiła się wątpliwość czy tłumaczenia umów również podlegają ochronie z tytułu prawa autorskiego i czy tłumacz powinien podpisywać z nami umowę o przekazanie praw autorskich?


RE: Umowa o przekazanie praw autorskich do tłumaczeń - dziasikXYZ - 10-31-2016

Przyznam się, że też się nad tą kwestią zastanawiałam. Wydaje mi się, że w razie jakichkolwiek sporów związanych z tym czy dane tłumaczenie objęte jest prawem autorskim musi rozstrzygnąć sąd. Dlatego chyba zawsze powinno się podpisywać stosowną umowę z tłumaczem.

Z tego co udało mi się wyczytać to prawa autorskie tłumacza są chronione, ale oficjalnie nie uznaje się go za współautora tworzonego tekstu. Chociaż z drugiej strony podobno zgoda autora na dokonanie przekładu nie jest konieczna w przypadku dokumentów urzędowych czy prostych informacji prasowych.